Aj v dobe plnej technológií sa dieťa potrebuje správne hrať

Hranie je nielen o zábave. Pri malých deťoch okolo tretieho roku života je hranie najmä zábavná forma učenia sa a rozvoja ich zručností. Aby z vášho potomka vyrástlo šikovné dieťa, je potrebné vyberať hračky, ktoré ho nielen zabavia, ale aj naučia. Tu sú naše skúsenosti.

V útlom veku sa deti potrebujú naučiť mnohému. Rozoznávať farby, rozvíjať svoju slovnú zásobu, učiť sa jemnej motorike, ktorá má význam aj pri vývoji reči. Pri hre by sa mali naučiť technickým zručnostiam, no aj veľmi dôležitým sociálnym zručnostiam.

Dnešná počítačová doba plná dotykových obrazoviek nabáda na zábavu s tabletom, mobilným telefónom a rozprávkami z Youtube kanálov. Ale pomôžu takéto aktivity vašim deťom pri zaväzovaní šnúrok, držaní ceruzky alebo zapínaní bundy, či navliekaní korálikov? Poviete si, aká banalita, takéto činnosti predsa zvládne každý. Zvládne to aj vaše dieťa, ale musíte ho to naučiť.

Čo hovorí odborník?

„Už skutočne malé deti dokážu prepínať programy, vyhľadať si rozprávku. Na jednej strane je to dobre, veď je doba počítačov. Avšak pedagógovia jednoznačne poukazujú na to, že deťom chýba manuálna zručnosť. Mnoho školákov si nedokáže zapnúť gombíky, zašnurovať šnúrky,“ zdôrazňuje detská lekárka MUDr. Monika Antošová.

Učiť sa jemnej motorike ale môže byť zábava! Praktická mnohozložková stavebnica predstavuje ideálnu hračku pre deti každého veku. Pri hre so stavebnicou sa musia sústrediť, aktívne myslieť, tvoriť. Deti si cvičia jemnú motoriku a trpezlivosť, učia sa dokončiť začatú prácu. Praktická hračka podporuje technické myslenie.

Dievcatko sa hra s drevenou stavebnicou

Prečo je jemná motorika pri vývoji dieťaťa taká dôležitá?

„Rozvinutá jemná motorika pomáha vytvárať a upevňovať pocit úspešnosti a buduje sebavedomie jedinca, čo sú podľa môjho názoru jedny z najväčších motivátorov dieťaťa, aby malo záujem na sebe pracovať a rozvíjať sa,“ hovorí bývalý pedagóg a metodik Peter Hudák, ktorý našu drevenú stavebnicu MOY TOY vymyslel.

Výsledkom cibrenia jemnej motoriky je samostatnosť dieťaťa, tvorivosť, vnímavosť
a ochota hľadať riešenia, trpezlivosť, skrátka zdravé nastavenie pre ďalší vývoj dieťaťa.

Tablet nestačí, aby bolo vaše dieťa šikovné a pripravené na každodenné požiadavky. „Akú predstavu, návyk/zručnosť získa dieťa, ktoré je od útleho veku naučené na tablete vytvoriť zmenu a novú informáciu získať jednoduchým pohybom jediného prsta? Asi sa stane veľmi rýchlo závislým od prísunu nových informácií a podnetov, pretože ich všetky dostane v podstate bez námahy. Reálna zručnosť sa mu bude potom horšie trénovať, keďže na dosiahnutie rovnakého pocitu úspešnosti pri použití tabletu stačil len jeden pohyb prstom,“ varuje autor našej didaktickej pomôcky MOY TOY.

otec sa hra so svojimi detmi drevene stavebnice

Ako deťom pomáhajú edukačné hry a drevené stavebnice?

Edukačné hračky sú najlepším spôsobom, ako rozvíjať jemnú motoriku dieťaťa, jeho technické a sociálne zručnosti a podporiť jeho zvedavosť a prirodzený záujem o dianie vôkol seba. Dôležitá je hračka primeraná veku, aby pre náročnosť dieťa nestratilo o ňu záujem. Drevená stavebnica bola vymyslená s jasným cieľom – pomôcť deťom k rozvoju jemnej motoriky a upevniť ich sociálne a technické zručnosti, ktoré sú pre ich vývoj nesmierne dôležité.

  • Manuálne zručnosti: Rozvíjajú vytrvalosť, systematickosť, zmysel pre proporcionalitu a farebnosť.
  • Technické zručnosti: Pomáhajú rozvíjať pohyb svalov rúk a prstov, vyžadujú pochopenie princípu a naplánovanie postupu, čím prispievajú aj k rozvoju logického myslenia
  • Sociálne zručnosti: V kolektíve si deti cvičia svoje komunikačné zručnosti, učia sa tímovosti, ako spolupracovať s ostatnými deťmi, aby poskladali stavebnicu a dosiahli výsledok.

Drevená stavebnica pre materské škôlky

Deti sa hraju v skolke s drevenymi stavebnicami MOY TOY

Drevená stavebnica je zostavená z účelovo vytvarovaných dielov, ktoré sú farebne odlíšené. Ide o variabilnú a dynamickú hračku aj o výchovnú pomôcku. Hračka MOY TOY sa stala súčasťou výukového programu pre materské školy HRAVÉ UČENÍ S MOY TOY v rámci aktivít 2015 Roku priemyslu a technického vzdelávania v materských školách.

„Pri hre so stavebnicou si deti precvičia nielen jemnú motoriku, naučia sa tiež rozoznávať farby, tvary a dĺžky, zatĺkať, tvoriť, spolupracovať, komunikovať a mnoho nových pojmov, medzi inými navijak či motor.“
Roman Andres, spoluautor polytechnického výukového programu určeného predovšetkým pre materské školy

Čítajte, ktoré stavebnice pomôžu vašim deťom pri cibrení jemnej motoriky a ostatných zručností:

Kliknite sem: Postavte si drevený svet

 

Zdroj: MOY TOY, archív MOY TOY

 

 

 

Táto hodnota bola zverejnená v Blogy. Do obľúbených si uložte nasledovnú adresu.